0
0

درخواست معلم خصوصی

ترک تحصیل و افت تحصیلی یکی از مشکلاتی است که والدین امروزی با آن درگیر هستند.در سال های اخیر شاهد رکود تحصیلی بین دانش آموزان نوجوان به دلایل مختلف و بخصوص در این اوضاع به شدت وخیم (کرونا) هستیم.

مانند هر مشکل تحصیلی و شخصی دیگری، دلیل فرار از درس خواندن نمی تواند در همه افراد یکسان باشد. حتی شدت و ضعف آن در پسران و دختران می تواند متفاوت است. البته یک سری علت ها به طور میانگین در میان افراد مشترک است که به قرار زیر می باشند.

۸ علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان کدامند؟

۱. یادآوری یک تجربه تلخ

گاهی یک خاطره و تجربه ناخوشایند همچون شکست خوردن، بی نتیجه ماندن تلاش ها، سرزنش های دیگران، رفتار نامناسب معلم و یا استاد می تواند باعث مشکل فرار از درس خواندن شود. البته تعریف هر شخص از شکست متفاوت است، اما یادمان باشد که از ناکامی ها فاجعه نسازیم.

ممکن است ما بخاطر نمره نگرفتن و یا قبول نشدن در امتحان و کنکور احساس سرشکستگی کرده باشیم . اما چه خوب است به جای مغلوب شدن به دنبال دلایل شکست و در صدد حل آن ها باشیم. این مورد در مشاوره و برنامه ریزی که توسط مشاوران ایران تحصیل صورت می گیرد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

۲. نا امیدی

بدترین چیز این است که شما بخاطر ناامیدی پا به میدان نگذارید و خود را بازنده حساب کنید. همانطور که حضرت علی می فرمایند ” بزرگترین بلا، نا امیدی است”. پس یک راهکار مهم برای رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز دیدی مثبت و امیدوارانه به آینده است.

School pupil thinking of notes in her copybook

یک جمله معروف از جیم ران وجود دارد که می گوید : ” افراد موفق کارهایی انجام می دهند که افراد ناموفق دوست ندارند انجام دهند. آرزو نکنید که ای کاش آسانتر شود. آرزو کنید ای کاش من بهتر شود”. شهامت و دید مثبت ما را به آینده درخشان خواهد رساند.

۳. کمبود اعتماد بنفس

هنگامی که خود را از هدفی کوچکتر می بینیم ترجیح می دهیم که به سراغ آن نرویم. اما این تفکر بسیار اشتباهی است. به توانایی هایتان ایمان داشته باشید و به جای فرار از درس خواندن با شجاعت به سراغ آن بروید و مطمئن باشید که هیچ تلاشی بی نتیجه نخواهد بود.

۴. تمرکز و حواسپرتی

وقتی حواسمان دائما پرت می شود و فکرمان مشغول چیزی جز درس خواندن است، چیزی شبیه درجا زدن اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند که در بین 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

روش های مختلفی برای افزایش تمرکز وجود دارد. در این بین مشاوره افزایش تمرکز در مطالعه با رتبه های برتربه عنوان کسانی که با این مسیر آشنایی کامل دارند می تواند به رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز کمک بسیاری کند.

۵. فشارهای روحی

وجود مشکلات و سختی ها بخش اجتناب پذیر زندگی ماست. در چنین شرایطی احتمالا درس خواندن دشوار خواهد بود و طبیعتا می تواند به بی حوصلگی و فرار از درس خواندن منجر شود. اما متاسفانه زمان ما کمتر از آن است که آن را صرف غصه خوردن و زانوی غم بلغ گرفتن کنیم.

سعی کنید روحیه خود را دوباره بدست آورید. با کسی که احساس نزدیکی می کنید درد و دل نمایید و راهنمایی بگیرید. علاوه بر این می توانید احساستان را روی کاغذ بنویسید و سپس آن را مچاله یا دور بی اندازید. صحبت با یک مشاور در چنین مواقعی نیز گزینه بسیار خوبی است.

۶. قانون پنج دقیقه راهی برای رفع مشکل فرار از درس خواندن

همه می دانیم که شروع هر کاری سخت ترین مرحله آن است. این مسئله در مورد درس خواندن نیز می تواند رخ دهد. اینکه مدام مطالعه را به تعویق بی اندازیم و از انجام آن منصرف شویم، یعنی اینکه هیچوقت قصد نداریم آن را انجام دهیم.

طبق قانون پنج دقیقه در چنین مواقعی خود را ملزم کنید تا پنج دقیقه به مطالعه بپردازید. اگر در این پنج دقیقه همچنان احساس کردید می توانید ادامه دهید، پنج دقیقه دیگر به آن اضافه کنید و به همین ترتیب تکرار کنید. در غیر اینصورت کمی استراحت کنید و دوباره یک پنج دقیقه به اضافه یک دقیقه دیگر تنظیم کنید.

۷. دوستان هدفمند و درس خوان داشته باشید

محیط تاثیر فراوانی در برانگیختن شما برای درس خواندن دارد. برخی از دوستان خود را به سرگرمی های دیگری مشغول می کنند و ممکن است شما را نیز دعوت به همراهی کنند. این باعث دور شدن از فضای مطالعه می شود و در شما بی علاقگی به وجود می آورد.

در مقابل سعی کنید با دوستانی معاشرت داشته باشید که دائما دغدغه مطالعه داشته باشند. راز درس خواندنرتبه های تک رقمی در این است خود را در چنین فضاهایی قرار می دهند. فضای معمول چنین دوستانی باعث می شود که حس رقابت سازنده ایی برقرار شود و انگیزه شما چند برابر گردد. حتی در صورت فرار از درس خواندن احساس عذاب وجدان خواهید کرد.

منبع: irantahsil.org

اگر با این حال احساس میکنید در تحصیل فرزندتان به مشکلی برخورده است، میتوانید در کلاس های آنلاین ما شرکت کنید.

کلاس ها بصورت وبینار و در پلتفرم اسکای روم برگزار میشود.


تعرفه ها:

جلسه ای ۵۰۰۰ تومان – پیش پرداخت ۱۰۰ هزار تومان

ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان – بدون پیش پرداخت